Poziom higieny i wyposażenia w toaletach publicznych

Poziom toalet toalet ogólnodostępnych przez zeszłe trzy dekady uległ olbrzymiemu podwyższeniu. Rozwój infrastruktury w Polsce pociągnął za sobą naturalnie pojawienie się większej ilości ogólnodostępnych toalet. Z jednej strony toalety ogólnodostępne pojawiły się w miejscach, gdzie wcześniej ich nie było, na przykład na stacjach benzynowych, z drugiej strony powstały zupełnie nowe rodzaje miejsc, gdzie takie toalety znalazły miejsce.

Niewątpliwie standard takich przybytków publicznych jest różny, zależy od standardu danego miejsca. Natomiast pewne podstawowe standardy sanitarne winny obowiązywać w każdej toalecie ogólnodostępnej. Z tym jest różnie. Należy podkreślić, że właśnie czystość i wrażenia estetyczne mogą zaważyć o naszej opinii na temat całego miejsca.

Wraz ze wzrostem standardów generalnie wszystkich miejsc publicznych wzrósł oczywiście generalny poziom toalet. Dotyczy to zarówno wyposażenia, czyli umywalek, muszli, pisuarów, podajników papieru, podajników mydła, suszarek do rąk jak i wystroju. Częstokroć są to naprawdę bardzo eleganckie miejsca, z najwyższej klasy designem całości, zrealizowane z gustem.


https://sanjo.pl/suszarka-do-rak-kieszeniowa


Do miejsc, gdzie powinny być oddane do użytku ogólnodostępne toalety zaliczamy: galerie handlowe, bary i restauracje, kawiarnie, kina, teatry, stacje benzynowe, kluby, puby, dyskoteki, domy kultury, muzea, wystawy.

Wyposażenie toalet publicznych

Te elementy są dość standardowe. Innowacją ostatnich lat są konstrukcje mające na celu udogodnienie korzystania z WC dla osób niepełnosprawnych. Są to przede wszystkim specjalne uchwyty.

Standardowe wyposażenie toalety publicznej to tak oczywiste elementy jak muszle klozetowe, pisuary, umywalki, dozowniki mydła w płynie, suszarki do rąk.

Różne standardy wyposażenia toalet publicznych na przykładzie suszarek do rąk

Suszarki do rąk to bardzo praktyczne urządzenie pozwalające na higieniczne osuszenie dłoni. Osuszanie polega na działaniu odpowiednio mocnego nurtu ciepłego powietrza. Uruchomienie odbywa się często na zasadzie fotokomórki – należy ustawić dłonie w prawidłowym miejscu. Zdarzają się także włączniki na przycisk. Modeli suszarek do rąk jest bardzo dużo, większość funkcjonuje jednak w podobny sposób – tzn.: jest jeden wylot powietrza. Spotkać można również tak zwane suszarki kieszeniowe, gdzie powietrze jest kierowane na ręce z dwóch stron.

Jak prawdopodobnie we większości typów urządzeń nabyć można suszarki z nieco gorszych materiałów, niejednokrotnie plastikowe, mniej odporne na zużycie jak i te wykonane z materiałów trwalszych przykładowo z obudową z metalu.