Usg piersi podstawowa ochrona


Jesteś osobą w wieku między 20. a 30 rokiem bycia?
Zaś widać jesteś w ciąży? Skoro oczywiście, powinnaś obowiązkowo wykonać sonomammografię, czyli USG piersi. Regularne badania pozwalają wykryć zmiany, które w perspektyw mogą zmienić się w zagrażający życiu nowotwór- dbaj o tym!

USG piersi – na czym to polega?
Sonomammografia to pytanie ultrasonograficzne, które wierzy na podawaniu wnętrza piersi za pomocą fal akustycznych o częstotliwości od 1 do 10 MHz. Wspomniane fale są niesłyszalne przez dobre ucho. Dostarczane z systemu USG wkraczają do testowanych tkanek, a dalej wyzwolą się od nich dodatkowo powracają do odbiornika. Potem fale dźwiękowe są czynione w wpływy elektryczne, co na ekranie monitora oczywiste jest jako obraz. Tak dalej można zdefiniować działanie ultrasonograf.

USG piersi – jak leci badanie?
Badanie ultrasonograficzne piersi jest dokładnie niezawodne i bezbolesne. Prawdopodobnie istnieć zakładane nawet u panie w wybiera i odżywiających piersią, a fale akustyczne prowadzone przez sprzęt do USG w żaden planuj nie uszkadzają tkanek. Stąd takie pytanie pewnie stanowić niejednokrotnie powtarzane. Badanie prowadzi następująco:

pacjentka rozbiera się od działu w obfitość i montuje na plecach na leżance z dłońmi założonymi pod głową,
lekarz smaruje żelem głowicę narządu i obciąża ją do piersi pacjentki, następnie trochę nią usuwa po badanym obszarze.
W sezonie USG sprawdzane są obie piersi wraz z związkami chłonnymi znajdującymi się w dołach pachowych. Wszystkie wykryte w trakcie USG zmiany np. torbiele lub guzki, zostają dokładnie zmierzone i opisane. Dużą cecha stanowi wówczas ,iż nie wyczekujemy na klucz badania, bowiem jest on pisany na dzisiaj w trakcie wizyty.

USG piersi – czy sprawa się przygotować do przeglądania?
Badanie ostatnie nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Zrobić je silna w wolnej fazie cyklu menstruacyjnego, choć zaleca się, aby USG piersi było przestrzegane samodzielnie po okresie. Wtedy piersi są jeszcze wygodne i nieobolałe, a w drugiej połówce cyklu dołącza do zmian w gospodarce hormonalnej, co może utrudnić przeprowadzenie badania.

Rozpoczęcie badanie poprzedzi krótki wywiad medyczny, ukończony przez specjalisty radiologa. W jego trakcie pojawią się pytania o wiek, datę ostatniej miesiączki, zażywane preparaty (w ostatnim hormony), choroby piersi siedzące w rodzinie, przebyte porody i utrzymywanie piersią i przebyte w przeszłości operacje. Rozsądnie istnieje jednocześnie wziąć ze sobą wyniki poprzednich badań (np. USG lub mammografii), o ile takie pytania mamy. Dzięki nim można ułożyć, czy wykryte podczas badania łagodne guzki zwiększyły się czy poprawiłyby nasz rodzaj.

USG piersi – co znajduje?
Ultrasonografia pozwoli nam znaleźć zarówno zmiany łagodne, jak zaś we wczesnym etapie nowotwory złośliwe. Badanie USG doskonale kształtuje się do obserwowania zmian torbielowatych, mastopatii, dysplazji sutka, brodawczaków oraz tzw. Gruczolakowłókniaków, szczególnie często proponujących u młodych kobiet.

Gruczolakowłókniak to prosty nowotwór piersi w skór guzka. Prawdopodobnie brać drugie kształty z paru, kilkunastu milimetrów do nawet mało centymetrów. Występuje samodzielnie lub w klasach. Często ma wyjątkowy kształt. Jest odporny lub elastyczny, a odda się prowadzić pod palcami. Gruczolakowłókniak przeważnie nie przynosi dyskomfortu, o ile nie stanowi uczciwy. W lewym przypadku może prowadzić dolegliwości bólowe dodatkowo należy go wyeliminować. Choć zmiany te wyjątkowo stoją się zmianami złymi toż trzeba je odkrywać. Najodpowiedniejszym narzędziem do monitorowania jest dzisiaj USG. Pani powinna przedstawiać się na badanie ultrasonograficzne nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy, jeżeli znaleziono obok niej gruczolakowłókniaka.

USG piersi – jakże regularnie je czynić?
Na kluczowe USG piersi kobieta powinna powołać się między 20. a 30. rokiem mieszkania, i później powtarzać kosztuje mniej sporo co 2 lata. Po przekroczeniu 30-tki badanie należy wyglądać już dość co 12 miesięcy. Jednak jak w zeszłych badaniach lekarz znalazłeś jakieś patologiczne zmiany albo pacjentka ma obciążony wywiad rodzinny wówczas należy realizować je zwłaszcza, nawet raz na 6 miesięcy.

USG piersi – kiedy o się udać na doświadczenie?
Wezwaniem do sonomammografii jest:

Zmiana pozycje/ kształtu piers
Obecność guzków i zgrubień wyczuwalnych podczas samobadania piersi
Ból piersi
Wyciek z brodawki sutkowej
Wciągnięte, zaczerwienione, owrzodzone brodawki sutkowe
Zmiana pozycje/ kształtu piersi
Przebarwienie skóry piersi
Powiększone węzły chłonne pod pachami
Stosowanie HTZ
Obciążony wywiad rodzinny tj. występowanie raka piersi wśród krewnych
Potwierdzona mutacja genów BRCA-1 i BRCA-2
Przebyta czy miana operacja powiększenia/ korekcja kształtu piersi
Zdolność do in vitro
Stosowanie HTZ
USG piersi – albo może mammografia?
Myślisz się czytając ten artykuł- czy zamiast USG nie doskonale byłoby, wykonać poprostu mammografię? Jakie z tych pytań stanowi radośniejsze? Różnica jest następujaca: piersi młodych kobiet są w grup wyprodukowane z tkanki gruczołowej, która w mammografii rentgenowskiej nie jest przyjemnie znana. Stąd piersiom młodych pań o utkaniu gruczołowym poświęcone jest analizowanie ultrasonograficzne. Przecież w dojrzalszych latach wzrastania gruczoł ustępuje miejsca tkance tłuszczowej a potem lepszym zawieszeniem będzie szybko mammografia. Pamiętajmy- nie wyraża to, że USG piersi jest poszukiwaniem przeznaczonym jedynie dla 20. – 30. latek.

USG piersi – a że rezonans magnetyczny ?
MRI piersi, zwane jednocześnie jako mammografia rezonansu magnetycznego więc którekolwiek z najgłębszych pytań w ocenie nowotworów piersi. Gra na zgoła nowej wartości niż USG czy mammografia. Poświęca się w przed bo duże pole elektromagnetyczne zamiast fali ultradźwiękowej i lśnienia rentgenowskiego. Energia powstająca w trakcie doświadczenia jest przetwarzana w olej publiczny na monitorze, copozwala dokładnie zlokalizować zmianę również wyznaczyć jej organizację czy stan unaczynienia. Zawsze chodzi o niepowtarzalnym pamiętać, iż nie wszystka partnerka będzie mogła takie pytanie zrealizować.

Przeciwskazaniem do zakończenia badania u pacjentki, będzie posiadanie w gronie wszelkich metalowychprzedmiotów. Chodzą do nich np. rozrusznik serca, neurostymulator, wszczepiony aparat słuchowy, pompa insulinowa, obecność ciała innego w oku czy metalowego klipsa w głowie. Także u osób w ciąży rezonans magnetyczny potrzebuje istnieć sporządzany z mocną ostrożnością a dopiero wtedy, skoro istnieje toż absolutnie niezbędne. Tego standardu przeciwskazań nie pamięta przy USG. Generalnie, jako dobre spośród wszelkich dostępnych metod diagnozowania istnieje ono w szerocy bezpieczne.

USG piersi – które są różnice pomiędzy mammografią?
Mammografia i USG piersi to dwa inne badania, które powinny się wzajemnie uzupełniać zaś nie być dla siebie konkurencje. We wczesnych stadiach rozwoju nowotwór piersi ma często postać mikrozwapnień, natomiast też jawne będą tylko w mammografii. Badanie ultrasonograficzne ale pozwala oglądać piersi pod wieloma kątami , takich okazje aktualnie nie daje mammografia.Co wiele za usługą USG stanowimy w kształcie rozpoznać zmianę lekką od złośliwej, litą od niegroźnej dla zdrowia torbieli. I badanie mammograficzne już na zatem nie pozwala. Stąd co raz zwłaszcza stare pani po mammografii a właściwie podawane są na USG piersi. Dopiero oba badania w związaniu ze sobą dają bowiem doskonały obraz sytuacji. Zaś tym samym USG piersi jest skierowane do dziewczyn w każdym wieku!

USG piersi – miłe dla osób w ciąży
U pań w przeważa raka piersi stwierdza się nawet 7 miesięcy później w przyrównaniu do osób, które nie są w przeważa. Rozpoznanie nowotworu dostaje się w specjalnie zaawansowanym stadium, to automatycznie sprowadza się możliwości na wyleczenie. Dodatkowo panuje przekonanie, że u osób w wybiera oraz utrzymujących piersią nie jest konieczności wykonywania USG piersi, gdyż widoczne w piersiach guzki podejmowane są przez niektórych lekarzy jako wykaż fizjologiczny, wychodzący ze kolei hormonalnych towarzyszących ciąży. A fakt jest taka, że ani ciąża, ani karmienie piersią nie zabezpieczają kobiety przed nowotworem, oraz obok wszystkiej przyszłej matki, oczywiście toż jak u osoby niebędącej w ciąży USG piersi powinno być uzyskiwane rutynowo.

Zespół specjalistów z Polskiego Stowarzyszenia Chirurgii Onkologicznej, Polskiego Stowarzyszenia Onkologicznego a Naszego Towarzystwa Ginekologów i Położników zaleca, aby u ludziach ciężarnych w wieku powyżej 35 lat USG piersi było dokonywane w I bądź II okresie ciąży. I u zdrowszych dziewczyn (poniżej 35. roku życia), bez klinicznych objawów choroby piersi oraz bez obciążonego wywiadu rodzinnego/genetycznego w toku raka piersi należy rozważyć wykonanie USG piersi tak samo w Oraz pożądaj II trymestrze ciąży. W przypadku stwierdzenia poważnych zmian klinicznych w zasięgu piersi (guza, zaczerwienienia lub obrzęku skóry piersi, powiększonych węzłów chłonnych pachowych) niezbędne jest choć działanie wszystkich potrzebnych badań diagnostycznych, jakie posiadają wykluczyć raka piersi. Chodzą do nich: USG piersi, mammografii (z ochroną macicy), biopsji gruboigłowej podejrzanej zmiany piersi oraz biopsji cienkoigłowej podejrzanych węzłów chłonnych pachowych –wszystko zgodnie ze standardami obowiązującymi w wypadku ślubnych niebędących w ciąży.

Tekst alternatywny
USG piersi – powiązane z biopsją
Biopsję najlepiej przesuwa się pod opieką USG, gdyż dzięki temu zabieg jest zrozumiały i idzie na dobór najodpowiedniejszej próbki do badania. Liczy na nabyciu podejrzanych cel lub tkanek. W trakcie badania są one nakłuwane igłą o bogatej tusze i zasysane (aspirowane) do strzykawki. Odebrany w ostatni rodzaj materiał dochodzi na szkiełko, i potem do laboratorium, gdzie istnieje rozpoznawany przez patologa. Chirurg może dobrać biopsję cienko- lub gruboigłową w współzależności od poziomu nieprawidłowej tkanki zaś jej postawienia.

USG piersi – jak przedstawiać wynik? Klasyfikacja BIRADS
Do gier wyników sonomammografii pobiera się opracowaną przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne klasyfikację BIRADS, dzieje się oczywiście w Polsce od 2010 roku. Wypracowane standardy na obecnej klasyfikacji pozwoliły ujednolicić opisy badań ultrasonograficznych piersi i terminologię nieprawidłowych zmian w piersiach. W ocenie BIRADS ciągnie się pod opiekę fakty morfologiczne budowy piersi i odchodzących w nich nieprawidłowych zmian ogniskowych. Dzięki niej możemy wyróżnić zmiany lekkie od potencjalnie złośliwych. Pokrywa ona ponadto informacje nt. ryzyka złośliwości zmian ogniskowych także w wypadku zmian o nietypowym celu propozycje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego. Stan piersi można poświęcić do indywidualnej spośród 7 kategorii razem z oceną BIRADS:

Kategoria BIRADS-usg 0 – oznacza, iż znanych jest zbyt grosze. By móc ustawić diagnozę, praktyczne są dalsze badania obrazowe, np. mammografia, USG lub biopsja.
Kategoria BIRADS-usg 1 – oznacza koniec prawidłowy. W sprawdzaniu nie zaobserwowano żadnych poważnych zmian.
Kategoria BIRADS-usg 2 – oznacza, że pytanie wykazałoby łagodne przemiany w piersiach, np. torbiele, gruczolakowłókniaki, tłuszczaki, zmiany zapalne i pourazowe piersi. Zmiany zakwalifikowane do liczbie 2 nie wymagają przeprowadzania dodatkowych badań obrazowych, i jedynie stałe kontrole.
Jakość BIRADS-usg 3 – oznacza, że badanie wykazałoby zmiany prawdopodobnie łagodne o zagrożeniu złośliwości gorszym niż 2%. W funkcji od wieku pacjentki też jej swoich preferencji, i również obciążeń rodzinnych specjalista może polecić kontrolne badanie USG za 6 miesięcy czy biopsję.
Kategoria BIRADS-usg 4 – oznacza, że badanie ujawniło zmiany podejrzane, które co rzeczywistość nie mają poważnych cech nowotworu złośliwego, ale których ryzyko złoślwośc wynosi od 2 do 90%. W takim wypadku niezbędne jest spełnienie biopsji cienko- lub gruboigłowej. W funkcje od końcu podawane jest dalsze postępowanie, np. chirurgiczne.
Kategoria BIRADS-usg 5 – oznacza, że badanie wykazałoby zmiany, jakich ryzyko złośliwości wynosi > 90%. W takim wypadku sporządza się oceny histopatologicznej (biopsja gruboigłowa, mammotomiczna lub zwykła chirurgiczna) oraz onkologicznej i decyduje najwłaściwszą strategię działania.
Kategoria BIRADS-usg 6 – oznacza nowotwór złośliwy, potwierdzony za usługą biopsji.
Pamiętaj, wykryjesz zmiany nowotworowe na wczesnym stopniu rozwoju jezeli bedziesz systematycznie analizowałam swoje piersi. Rak piersi stanowi w równi wyleczalny, o ile zostanie odpowiednio wcześnie wykryty! Zrozum swoje piersi! Nie przekaż się zaskoczyć rakowi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *