Wątroba

Warto żyć w dobrych stosunkach z największym i jednym z najważniejszych organów w naszym ciele jakim jest wątroba. Wszyscy ją mamy, lecz nie wszyscy mamy ją zdrową. Chora wątroba upośledza funkcjonowanie wielu organów w naszym organizmie. Choroby wątroby we współczesnym świecie stanowią nader poważny problem społeczny. Nie każdy jednak, że wątroba w początkowym etapie choroby nie daje żadnych dolegliwości, niemniej pomimo to można wywnioskować, że jest z tym organem niedobrze.

Funkcje wątroby

Wątroba wytwarza i oddaje żółć, składuje żelazo i witaminy, filtruje krew, neutralizuje toksyny, syntetyzuje czynniki krzepnięcia krwi oraz cholesterol i trójglicerydy, wytwarza i składuje pewne białka i enzymy, transformuje puryny będące związkiem organicznym w kwas moczowy, sprzęga związki organiczne i nieorganiczne mianowicie metabolity wielu substancji chemicznych produkowanych przez komórki, przekształca węglowodany w glukozę, rozkłada zużyte krwinki czerwone, buforuje poziom glukozy we krwi, bierze udział w termoregulacji krwi, u płodu pełni funkcję krwiotwórczą, zatrzymuje w organizmie substancje nadające się do ponownego użycia i wydala niepożądane.

Oznaki chorej wątroby
Do najbardziej charakterystycznych i pierwszych objawów chorej wątroby należy świąt skóry oraz skłonność do powstawania zasinień i siniaków, jak również poszerzenie żył znajdujących się na brzuchu. Częstokroć występuje również utrata łaknienia, spadek masy ciała, nudności, wzdęcia, biegunki, powiększenie śledziony, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2 .

Jak bada się stan wątroby?
W jakim stanie jest nasza wątroba pokażą badanie USG, próby wątrobowe, badania obrazowe umożliwiające obejrzenie wątroby, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa wątroby. Może być także zlecona biopsja polegająca na pobraniu komórek wątroby, które zostaną poddane badaniom pod mikroskopem.
Dwie najniebezpieczniejsze choroby wątroby to rak wątroby oraz marskość wątroby.

USG wątroby
USG wątroby robi się w przypadkach gdy podejrzewa się marskość wątroby, w celu monitorowania tej choroby i w przypadku zaostrzenia marskości. Badanie USG wątroby obejmuje jednocześnie pęcherzyka żółciowego i przewodów żółciowych. USG wątroby wykonuje się przy pomocy następujących technik: obrazowanie w skali szarości, naczyniowe opcje dopplerowskie, ultrasonograficzne środki kontrastujące.

W jaki sposób dbać o wątrobę
Wątroba potrzebuje szczególnego traktowania. A więc stronienia od alkoholu, stronienie od niezdrowego odżywiania i nadwagi, unikania zatruć, zapobiegania zbieraniu się pasożytów, strzeżenia się infekcji wirusowych i bakteryjnych.
Wątroba wymaga częstych i niedużych posiłków, ograniczenia konsumowania olejów, lekkostrawnych produktów do przyrządzania posiłków, unikania potraw smażonych, spożywania w spokoju i wolnego przeżuwanie każdego kęsa, ponieważ szybko i nieporządnie przeżuty pokarm obciąża wątrobę i inne organy przewodu pokarmowego. Powolna konsumpcja pozwala wątrobie wychwycić szkodliwe substancje i dostarczyć żółci koniecznej do strawienia treści pokarmowych.

https://usg-warszawa.pl/przygotowanie-do-usg-jamy-brzusznej/